30 Ağustos 2011 Salı

AŞKIN AYRANCIOĞLU ÇİZGİLERİYLE ARAMIZDA !...

Aşkın Kardeşimizin ,özyaşam öyküsünü de kendi kaleminden yayınlıyoruz. Sizleri Aşkın Kardeşimiz ile başbaşa bırakıyoruz.
KENDİ KALEMİNDEN AŞKIN AYRANCIOĞLU ;
1969 sonbaharında Sinop’un Boyabat ilçesinin Bağlıca köyünde doğdu. İlkokulu köyde, ortaokul ve liseyi Eskişehir’de parasız yatılı okulda tamamladı. 1991 yılında Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitirdi.
1987 yılından bu yana resim, karikatür, fotoğraf, grafik ve eleştiri alanlarında çalışmalarını sürdüren Ayrancıoğlu’nun 2000 yılında yayımlanmış “Yüzünden Düşen Bin Umut” adlı bir eleştiri kitabı ve 2005 yılında yayımlanmış “Sanat Yolu-1/Yatılı Okuldan Geçen Yol” adlı çocuk romanı da bulunuyor.
İlk kişisel resim sergisini 1990 yılında; “büyük kentlerden ayrılmayan sanatçıları protesto etmek için” Bağlıca köyünde açan ve serginin açılışını bir köylü çocuğuna yaptıran sanatçı resim, karikatür ve fotoğraf alanlarında Sinop, Samsun, Çorum, Ordu ve İstanbul’da pek çok kişisel ve karma sergi açtı.
Karikatüre 1987 Abdi İpekçi karikatür yarışmasına katılarak başlayan ve bu güne kadar katıldığı karikatür yarışmalarından 24’ü uluslar arası yaklaşık 70 ödül kazanan Ayrancıoğlu’nun karikatürleri yurtiçi ve yurtdışında kişisel ve karma sergilerde, albümlerde, gazete ve dergilerde yer aldı. Ayrıca Yugoslavya, Kıbrıs, Türkiye, Romanya, ABD, Japonya ve İtalya’da karikatür müzelerinde de eserleri bulunmaktadır.
Aşkın Ayrancıoğlu en son 2011 Mayıs’ında 41 ülkeden 450 sanatçının yer aldığı Uluslar arası İzmir Sanat Bienali’ne resimleriyle “konuk sanatçı” olarak katılmıştır. 18 yıllık eğitimci olan sanatçı halen yatılı bir okulda “görsel sanatlar” öğretmeni olarak emek vermekte ve geleceğin karikatürist ve ressamlarını yetiştirmektedir. Evlidir, Dağlar Umut adında bir oğlu, Didar Aşkın adında bir kızı vardır.

Son dönemde kazandığı ödüllerden bazıları:

2007- “Küresel Isınma” konulu Uluslararası Guangxi City College Karikatür Yarışması- “Altın Madalya” – ÇİN
2007- Uluslar arası Olimpik Karikatür Yarışması “Birincilik Ödülü”- ÇİN
2007- Uluslar arası Pernambuco (FIQH) Uluslar arası Karikatür Yarışması “Onur Mansiyonu”- BREZİLYA
2008- Çorum Gazeteciler Cemiyeti, “Yanacak mıyız, Donacak mıyız?” konulu 2. Uluslararası Karikatür Yarışması “Birincilik Ödülü”- TÜRKİYE
2008- Cartoonet Uluslar arası “Sokak Çocukları” konulu Karikatür Yarışması “Onur Ödülü”- İRAN
2008- İBB Belediyesi Kütüphaneler ve Müzeler Müdürlüğü, “Eski Eserler/Müzeler” konulu ulusal karikatür yarışması “Birincilik Ödülü”
2008- İrancartoon uluslar arası “Gazze” konulu karikatür yarışması “Onur Ödülü”-İRAN
2008- Kültür Bakanlığı, 1. Ulusal Esere ve Emeğe Saygı karikatür yarışması “İkincilik Ödülü”
2010- 19. Uluslar arası Daejeon karikatür yarışması “En İyi Karikatür Ödülü”- GÜNEY KORE
2010- 30. Uluslararası Nasreddin Hoca karikatür yarışması, “Çankaya Belediyesi özel Ödülü”- TÜRKİYE
2010- Çorum Gazeteciler Cemiyeti, “Basın Halkın Gözü Kulağı ve Sesidir” konulu 3. ulusal karikatür yarışması “Birincilik Ödülü”
2010- Xinmin “Aishu Cup” Expo 2010 uluslar arası karikatür yarışması “Mükemmellik Ödülü”- ÇİN
2011- “Dünya Hali” konulu 16. ulusal Nehar Tüblek karikatür yarışması “Mansiyon”
2011- Antalya Belediyesi “Turizm” konulu ulusal karikatür yarışması “Birincilik Ödülü”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder